Boško Obradović Foto:Zoran Lončarević/Nova.rs

“Predsednik SNS Aleksandar Vučić je sada i sudski potvrđen lažov i on bi trebalo da bude zadovoljan što nije kažnjen maksimalnom novčanom kaznom. Imao je priliku da se pojavi na sudu i dokaže svoje tvrdnje da sam lopov i fašista, ali ne samo da je izbegao sučeljavanje na ročištu, već ga njegovi advokati uopšte nisu ni predložili za svedoka”, rekao je za Nova.rs lider pokreta Dveri Boško Obradović.

Prvi osnovni sud u Beogradu doneo je prvostepenu presudu kojom se predsednik Srbije Aleksandar Vučić obavezuje da lideru Dveri Bošku Obradoviću plati 200.000 dinara sa zateznom kamatom, a u roku od 15 dana. Kako se navodi u presudi, Vučić je u obavezi da Obradović uplati taj novac “na ime naknade nematerijalne štete u vidu pretrpljenih duševnih bolova, a zbog povrede ugleda i časti”.

Komentarišući odluku suda, Obradović za naš portal ističe da je ona dokaz da su ljudi u Srbiji gladi i žedni pravde, “više nego hleba”.

“Ovo je za mene i moju porodicu velika moralna satisfakcija, jer je skinuta ljaga sa našeg prezimena, jer niti smo lopovi niti smo fašisti. Istovremeno, ovo je izuzetno pozitivno odjeknulo među članovima i pristalicama Srpskog pokreta Dveri jer su predstavnici vlasti istim etiketama vređali čitav Pokret a ne samo mene. Međutim, mnogo je važniji širi plan: ovo je istorijska presuda za srpsko pravosuđe koje je dokazalo da može da sudi bez straha od onoga ko je na vlasti. A to je upravo suština nezavisnosti pravosuđa. Ovo je i velika nada za sve ljude koji su poniženi i maltretirani pod ovom vlašću da će i oni dočekati pravdu. Кonačno, ova presuda je svedočanstvo da bi Aleksandar Vučić izgubio u svakoj poštenoj utakmici: na sudu, na izborima, u TV duelu… Zato i pristaje da igra samo u unapred nameštenim utakmicama u kojima nema pravila, nema protivnika i nema sudije”, rekao je Obradović.

Boško Obradović Foto:Zoran Lončarević/Nova.rs

Nakon saznanja da je dobio spor protiv Vučića, deo javnosti je počeo da spekuliše o sudbini sudije koji je doneo presudu u korist Obradovića. Osvrnuvši se na pomenute navode, lider Dveri je rekao da se nada da nikom iz vlasti neće pasti na pamet da se sveti, te da i sama pomisao u tom pravcu govori koliko smo odamkli u negativnim tendencijama u našem društvu.

“Zanimljivo je i koliko mi se ljudi javilo sa nevericom da je ovakva jedna presuda, makar i prvostepena, uopšte moguća u Srbiji. I to govori o stepenu našega društvenog pada. Кarakteristično je da niti jedan režimski dnevni list i niti jedna televizija sa nacionalnom frekvencijom nisu preneli ovu jučerašnju vest dana, što jasno govori koliko im je važno da građani Srbije ne saznaju da je predsednik SNS sada i sudski potvrđen lažov. To je najbolji dokaz u kakvom medijskom mraku živimo: da režimski mediji ne smeju da objave vest da je predsednik države izgubio jednu sudsku parnicu. Da li bi to bilo moguće negde drugo na svetu? Da ovde i ne govorim o tome da su godinama bili spremni da prenose laži o svim političkim protivnicima vlasti, a da sada ne mogu da prenesu jednu vest kojom se potvrđuje da je sve što su godinama prepričavali o Dverima bila laž”, kaže on.

Moj slučaj da ne bude incident – već praksa

Za Obradovića dobijeni spor protiv Vučića predstavlja, kako kaže, važnu potvrdu da je moguće suđenje sa najvšim funkcionerima vlasti. On je poručio da njegova sudska pobeda treba da predstavlja početak pravne odgovornosti političara u vrhu države.

Boško Obradović Foto:Zoran Lončarević/Nova.rs

“Ovo je važna potvrda da je moguće suđenje i najvišim funkcionerima vlasti. Ovo sada treba da postane praksa i u krivičnom postupku gde u fiokama tužilaštva i sudova stoje brojni procesi u kojima treba da se utvrdi odgovornost nosilaca najviših državnih funkcija za učešće u kriminalu i korupciji. Neka ova istorijska presuda bude samo početak pravne i političke odgovornosti svih onih političara na vlasti koji su nas opljačkali, a da za to nikada za ovih 30 godina nisu odgovarali. To u praksi treba da znači ne samo visoku zatvorsku kaznu, već i finanijsku kaznu za nanetu štetu državi i narodu, oduzimanje nezakonito stečene imovine, ali i lustraciju – zabranu obavljanja javne funkcije na duži vremenski period. To bi bila prava promena sistema za koju se zalažem. Smena vlasti više nije dovoljna”, smatra naš sagovornik i dodaje da ne vidi smisao eventualne Vučićeve žalbe na presudu.

“Trebalo bi da bude zadovoljan što nije kažnjen maksimalnom novčanom kaznom koju smo tražili. Imao je priliku da se pojavi na sudu i dokaže svoje tvrdnje da sam lopov i fašista. Ne samo da je izbegao sučeljavanje na ročištu već ga njegovi advokati uopšte nisu ni predložili za svedoka. Pozivam predsednika SNS da se javno izvini, ne samo meni već svima o kojima iznosi neverovatne laži u cilju njihove političke diskvalifikacije. To nije put kojim treba da ide srpsko društvo, mediji i politički život. Vreme je da spustimo tenzije u našem društvu, da dođe do dijaloga između vlasti i opozicije, da se omoguće slobodni i pošteni vanredni izbori na svim nivoima, a onda neka bolji pobedi. Svestan sam, kao i Vučić, da u takvoj poštenoj utakmici vlast ne može da pobedi i da će učiniti sve da spreči poštene izbore. Ali, onda smo mi, opoziciono orijentisani građani Srbije, na potezu da nikada više u Srbiji ne dozvolimo održavanje nedemokratskih izbora i da se izborimo za slobodu, pravdu i demokratiju. Ova istorijska presuda svakako nam daje nadu i ohrabrenje da nastavimo zajedničku borbu i predosetimo blizinu pobede”, naglašava lider Dveri Boško Obradović.